Zahradní fóliovníky - Plocha - 9m2
Fóliovníky jsou dostupnější verzí skleníků. Nezabírají mnoho místa a dokážou vytvořit pro zeleninu, ovoce a jiné rostliny jejich preferované tepelné podmínky, vlhkost a další parametry, které jsou důležité pro růst rostlin. Mimo jiné je ochrání i před škůdci a výkyvy teplot.
Fóliovníky zajistí rostlinám prostředí, ve kterém se jim bude dokonale dařit.
Výhody fóliovníku
Mezi největší plusy fóliovníku patří výhodná cena, spratelnost, kvalitní materiál, dlouhá výdrž, je vhodný i pro větší množství rostlin a v případě potřeby jej dokážete snadno přeložit.
Naopak oproti skleníku má horší izolační vlastnosti.
Jak vybrat fóliovník?
Při výběru fóliovníku myslete primárně na jeho:
- velikost,
- fólii,
- větrání,
- příslušenství,
- konstrukci.
Velikost fóliovníku
Velikost fóliovníku vybíráte podle velikosti zahrady – prostoru, do kterého jej chcete umístit, a co všechno v něm plánujete sázet.
Běžný fóliovník má přibližně 6 – 7 m2. Pokud hledáte jeden z větších fóliovníků, sáhněte po fóliovníku o délce 10m.
Konstrukce fóliovníku
To, z čeho je fóliovník vyroben, definuje jeho kvalitu a životnost. Konstrukce by měla být odolná nejen vůči dešti, ale také proti silnému větru.
Fóliovníky jsou zhotoveny z:
- hliníku – jedná se o materiál, který se používá nejčastěji, je odolný, lehký a snadno se tvaruje – patří k nejvhodnějším materiálům;
- ocel – je nejodolnější, pevná, robustní a foliovník, který je z ní vyroben, bez problémů vydrží několik let;
- plast – je odolný vůči vodě, ale není tak odolný jako hliník.
ROZDĚLENÍ
- STANDARD (zlatá střední cesta)
Vyznačují se kvalitou, odolností a stabilitou. Pevná ocelová konstrukce, o tloušťce trubek 18 mm, zaručí dlouholeté používání a vaši spokojenost.
- PREMIUM ( pro náročnější zákazníky)
Vyznačují se nejvyšší kvalitou, odolností a stabilitou. Pevná ocelová konstrukce, o tloušťce trubek až 24 mm, zaručí dlouholeté používání a vaši spokojenost.
Typ fólie
Fólie je jednou z nejdůležitějších částí fóliovníku. Je důležité, aby vydržela více než jednu sezónu. Fólie se neliší jen materiálem, ale také barvou.
Jaký je nejlepší typ fólie? Nejčastější materiály, ze kterých se fólie vyrábějí, jsou:
- kašírovaná fólie – jde o jeden z nejkvalitnějších materiálů, poskytuje vysokou pevnost, propouští světlo a lze jej využít i na pařeniště;
- skleníková fólie – se více využívá k zakrytí skleníků, ale lidé ji používají i na fóliovníky – je vysoce odolná a definuje ji dlouhá životnost;
- agrofólie – se využívá pouze na fóliovníky, je UV stabilní a její životnost závisí na její kvalitě.
Větrání fóliovníku
Kvalitní foliovník by měl mít okna nebo jiný systém, díky kterému budou schopny rostliny dýchat.
Pokud se fóliovník nebude větrat, setkáte se s plísněmi či přehřátím, které bude dělat v letních měsících problémy.
Recenze
Jaké výhody přinášejí zahradní fóliovníky
Fóliovníky se stávají stále oblíbenějším i u Českých zahrádkářů. Jak již napovídá samotný název, zahradní fóliovník je složen z konstrukce a vícevrstvé fólií se zesílenou síťovinou. Právě tento jednoduchý princip přináší řadu výhod.
Bylinky v kuchyni: Tyto vypěstujete jednoduše na okně i na balkoně
Vždy čerstvé a připravené dovést vaše jídlo do dokonalosti. Bylinky neodmyslitelně patří do tajemství našeho kuchařského umění.
Kdy je nejlepší čas začít sázet na zahradě?
Toto jsou 4 hlavní indikátory, které Vám pomohou zjistit, kdy je ten správný čas na sázení.
Jak sázet rajčata
Vypěstujte si vitaminovou bombu i doma a vychutnejte si skvělou chuť domácí rajčata.
Jak postavit fóliovník na záhradě?
Patříte mezi vášnivé zahrádkáře? V tom případě jste již určitě stáli před otázkou, zda si na svém pozemku postavíte skleník, nebo raději zvolíte fóliovník.
Jak sázet jahody
Plné antioxidantů, milované pro svoji typickou vůni a chuť. Jahody v ovocnářských žebříčcích oblíbenosti šplhají pořádně vysoko a vy si kvalitní plody své práce můžete sklidit i v domácím prostředí. Kdy je ten správný čas na sázení jahod a jak si vypěstovat toto zdravé ovoce?
Jak sázet kedluben
Je zdravý, nízkokalorický a ozvláštní nejen domácí polévky, ale také studenou kuchyni. Díky praktickým radám si jej vypěstujete bez větších námah i na vlastní zahrádce. Jak získat kedluben, který „má šťávu“, kdy ho zasadit a na co je třeba dát si pozor, prozradí náš dnešní průvodce.
Jak sázet česnek?
Česnek neodstraší jen Draculu! Je to zdravé a léčivé superjídlo, které byste měli ve vaší kuchyni mít vždy k dispozici. Nejlepší je, že z jednoho česneku můžete vypěstovat 10-12 plodin. Je to velmi účinná a jednoduchá zelenina, které se perfektně daří ve fóliovníku. Naučte se, jak pěstovat česnek ve vašem fóliovníku! Naše obecné pěstitelské rady pro pěstování ve fóliovníku naleznete v článku Pěstování pro začátečníky ve fóliovníku.
Jak sázet ředkvičku?
Ředkvička roste rychlostí blesku, někdy za pouhých několik dní. Je to ideální volba pro prvopěstitele a zvláště nezkušené zahradníky. Ředkvičku můžete jednoduše pěstovat bez větších obtíží ve vlastním fóliovníku nebo skleníku i v zimním období.
Jak sázet červenou řepu
Vytváří poctivý vitamínový zásobník, ozvláštní každou zahrádku i salátový talíř. Červená řepa je nenáročná zelenina na pěstování a její benefity daleko převyšují úsilí, které musíte vynaložit při péči o ni. Jak sázet červenou řepu a proč je oblíbenou položkou na seznamu zdravých potravin?
Jak sázet salát?
Salát je perfektní rostlina k pěstování ve vašem fóliovníku. Tato listnatá rostlina má ráda chladné prostředí. Proto nemusíte pro tento typ rostliny v zimě svůj fóliovník/skleník zahřívat natolik jako u jiných rostlin. Tato zelenina vhodná do chladnějšího prostředí dorůstá do podoby různých tvarů a během sezóny vám poskytne živiny. Salát je bohatý na foláty, mangan, vitamíny A, C, K, a vlákninu. Používá se jako součást mnoha salátových jídel, přestože šéfkuchaři na celém světě jej používají i v polévkách, wrapech a sendvičích. Rady o pěstování pro začátečníky ve fóliovníku naleznete zde. Podívejme se nyní na to, jak můžete pěstovat salát ve fóliovníku!
Pěstování pro začátečníky ve fóliovníku
Kompletní průvodce pěstováním ve fóliovníku – Jak začít s pěstováním zeleniny?
Výběr skleníku nebo fóliovníku už máte za sebou? Pokud ne, v následujících odkazech najdete řadu užitečných rad pro výběr toho správného produktu pro vás.