Kompresory
Pokud se trápíte s neustálým dofukováním a nafukováním pneumatik na autech, kolech či matracích, sáhněte po účinném pomocníkovi – kompresoru.
Kvalitní kompresor se hodí nejen do auta, ale také do dílny či zahrady. Nafoukne i objemná zařízení a poradí si is výčepem alkoholu.
Typy kompresorů
Kompresory se rozlišují konstrukcí, stylem, druhem pohonu či tlakováním vzduchu.
Pístový kompresor
Nejméně používaný je pístový kompresor, který vzduch vytlačuje do tlakové nádoby – vzdušníku. Má jednoduchou konstrukci a je hlučnější.
Olejový kompresor
Nejpoužívanějším typem kompresorů je olejový kompresor. Vyznačuje se dlouhou životností a je vhodný pro většinu prací v dílně.
Bezolejový kompresor
Bezolejový kompresor nemá klasický píst, disponuje destičkou s těsněním vůči teplotě a oděru. Je vhodný zejména pro potravinářské využití.
Jak vybrat kompresor?
Na výběr kompresoru ovlivňuje několik faktorů. Předtím, než si jeden vyberete, myslete za účelem využití vašeho kompresoru.
Sací výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů je výstupní výkon:
- 50 - 180 l/min výkon je vhodný pro nástřik menších ploch a dohuštění pneumatik;
- 180 - 280 l/min výkon je vhodný pro nástřik středně velkých ploch;
- do 400 l/min výkon pohání pneumatické nářadí;
- více než 400 l/min výkon je vhodný pro profesionální servisy.
Pracovní tlak
To, jakou silou je vzduch vytlačován, určuje pracovní tlak. Slabší kompresory mají tlak pod 10 barů, běžnou hodnotou je však kolem 10 barů.
Příkon
Pro běžné využití vám postačí kompresor s výkonem kolem 2000 W. Pokud ovšem potřebujete kompresor, který bude pracovat neustále, hledejte typ, který má alespoň 7500 W.
Přenositelnost
I když sáhnete po nejmenším kompresoru, musíte počítat s tím, že bude jeho váha minimálně 10 kg. Výkonnější stroje mají také více než 30 kg a profesionální modely i 100 kg. Pokud už teď víte, že se budete s kompresorem pohybovat, myslete na to, aby disponoval kolečky nebo pogumovanými madly.